7.5 wskazuje, na czym polega wartość swobodnej wymiany opinii, oraz przedstawia nowe formy ograniczenia wolności słowa w epoce cyfrowej
Udostępnij
Skopiowano
Materiały
Kto słucha, gdy naraz wszyscy mówią? – czyli o współczesnej “kulturze cyfrowego narcyzmu”
"Rozwój technologii doprowadził do sytuacji, w której niemal każdy z nas może podzielić się ze światem swoją opinią, poglądem, obserwacją…
Z możliwości tej chętnie korzystamy. Żyjemy w „kulturze nadawania”, staliśmy się częścią „przemysłu uwagi”, w którym najbardziej pożądanym dobrem jest ludzka atencja.
Skoro jednak zaprzątnięci jesteśmy głównie generowaniem przekazów, pytanie, kto ma być ich odbiorcą? I w jaki sposób my sami mamy odnaleźć się w natłoku docierających do nas informacji?
O współczesnej „kulturze cyfrowego narcyzmu” z drem Jerzym Stachowiczem z Instytutu Kultury Polskiej, Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, rozmawia Justyna Dżbik-Kluge."
Udostępnij
Skopiowano
Język, który zmienia świat – czyli o mocy i znaczeniu słów
Mówi się, że obecnie powiedzieć można wszystko. Mamy coraz więcej nadawców – w mediach tradycyjnych, jak i w Internecie. Wiele osób chętnie wypowiada swoje opinie, nierzadko kategorycznie, nie bacząc na dobór słów i ich znaczenie.
Czy to może być niebezpieczne? Czy zmiana sposobu myślenia – i sposobu działania – może zacząć się od słowa? Czy na początku zmian społecznych było właśnie słowo?
O języku, który zmienia świat, z dr hab. Katarzyną Kłosińską, kierownikiem zespołu Obserwatorium Językowego UW, Wydział Polonistyki UW, rozmawia Justyna Dżbik-Kluge.
Udostępnij
Skopiowano