1.1 wyjaśnia, dlaczego człowieka rozumie się w tradycji jako „istotę społeczną” (animal sociale), charakteryzuje odgrywane przez niego role społeczne oraz znaczenie życia społecznego dla jego rozwoju i spełnienia

Skopiowano

Materiały

Socjalizacja

Socjalizacja. Lekcja live z WOS-u dla uczniów szkół średnich, przygotowanie do matury, transmitowana na żywo o godzinie 18:00. Poprowadzi ją nauczyciel Marcin Empel. Zapraszamy!
Skopiowano

Grupy i role społeczne

Grupy i role społeczne. Lekcja live z WOS-u o 16:00 transmitowana na żywo dla uczniów szkół średnich. Poprowadzi ją Marcin Empel. Zapraszamy!
Skopiowano

Socjalizacja i grupy społeczne

Cześć wszystkim, witam na drugim już filmie na tym kanale. Tym razem przychodzę do Was z wiedzą o SOCJALIZACJI i GRUPACH SPOŁECZNYCH.
Skopiowano

Nie jesteś sam. Człowiek jako istota społeczna

Nauczysz się: umiejscowić siebie i swoich najbliższych w społeczeństwie; wyjaśniać znaczenie słów Arystotelesa: „Człowiek jest istotą społeczną”; rozumieć, jakie czynniki wpływają na twoje zachowania wobec innych osób; wymieniać różne rodzaje więzi społecznych i oceniać ich znaczenie dla funkcjonowania społeczeństwa.
Skopiowano
Joanna Talewicz-Kwiatkowska

Człowiek istotą społeczną – jak ważną rolę odgrywają relacje w naszym życiu?

Well-being, zachowanie równowagi między życiem prywatnym a sferą zawodową, to temat bardzo aktualny. W ciągu ostatniego roku granice pomiędzy przestrzenią pracy a sferą ogniska domowego często ulegały zatarciu - dom stał się pracą, praca stała się domem. Ponadto, coraz więcej czasu spędzamy online. W jakim stopniu wpływa to na nasze umiejętności komunikacyjne i relacje społeczne? O tym, jak duże znaczenie dla naszej kondycji psychofizycznej ma kontakt z drugim człowiekiem, opowiada dr Joanna Talewicz-Kwiatkowska z Wydziału Nauk o Kulturze i Sztuce UW w rozmowie z Justyną Dżbik-Kluge w najnowszym odcinku podcastu “Nauka Nadaje”.
Skopiowano

Jakie więzi zachodzą między jednostką a grupą?

Najmocniejszym węzłem jest węzeł gordyjski. Czy jednak może on być synonimem więzi? W rozumieniu potocznym chyba nie. Więź bowiem to raczej coś dobrego, coś, co wiąże, ale nie zniewala. W tym miejscu jednak socjologia odbiega od myślenia potocznego. Czynniki wzmacniające więź działają bowiem na rzecz spoistości grup społecznych. Mogą mieć wymiar pozytywny, szczególnie jeśli dają jednostkom świadomość przynależności i poczucie bezpieczeństwa. Socjolog patrzy jednak na więź funkcjonalnie, a nie emocjonalnie. Co z tego wynika?
Skopiowano

TV2 | Co się stanie kiedy przestaniemy szufladkować ludzi | All that we shareTV2

Żyjemy w czasach w których szufladkowanie ludzi stało się bardzo powszechne. A może mamy więcej wspólnego ze sobą niż nam się wydaje?
Skopiowano