3.10 charakteryzuje idee i ruchy pacyfistyczne; wskazuje różnicę między ekologią a ekologizmem
Udostępnij
Skopiowano
Materiały
Różne oblicza pacyfizmu
Z tym scenariuszem przeprowadzisz lekcję historii i teraźniejszości podczas której młodzi ludzie:
dowiedzą się, czym jest pacyfizm,
poznają postacie uznawane za ikony pacyfizmu oraz ich wypowiedzi ilustrujące przekonania dotyczące wojny i stosowania przemocy,
zrozumieją, jakie czynniki kształtują poglądy pacyfistyczne, jaka jest ich argumentacja,
zrozumieją, że wojny nadal stanowią ogromne zagrożenie dla ludzkości i budując swój światopogląd, warto określić swój stosunek do nich.
Scenariusz realizuje zagadnienie III.3 podstawy programowej przedmiotu Historia i teraźniejszość.
Udostępnij
Skopiowano
Nowe prądy ideowe: alterglobalizm i ekologizm
Proces ewolucji poglądów politycznych i społecznych w społeczeństwie polskim jest poddany tym samym zmianom, co przemiany globalne. Pojawienie się nowych prądów ideowych czy też ideologii jest konsekwencją zmian społecznych. Wzrasta świadomość ekologiczna społeczeństw, które coraz głośniej domagają się radykalnych działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Dało to początek licznym ruchom ekologicznym i całej ideologii związanej z ekologizmem. Postępujący proces globalizacji i jego konsekwencje zaś doprowadziły do wykształcenia się ruchu alterglobalistycznego, którego zwolennicy są przeciwnikami tego zjawiska.
Udostępnij
Skopiowano
Ruch pacyfistyczny i wizja globalnej zagłady
Zgodnie z koncepcją Carla von Clausewitza wojna jest przedłużeniem polityki. Jeśli prześledzimy historię ludzkości, często możemy odnieść wrażenie, że jest ona historią wojen. Wydaje się, że dzięki wojnom można było likwidować spory, choć przecież większość działań zbrojnych kończyła się porozumieniem stron. Walka mogła na pewno wymuszać zgodę strony słabszej, ale czy wymuszona zgoda to rozwiązanie problemu? Również obecnie użycie siły jako metoda rozwiązywania sporów ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, których liczba rośnie wraz z brutalizacją działań zbrojnych. Niezmiernie trudno określić, kiedy narodził się ruch antywojenny, ale wiadomo, że rozwinął się w XX w. Już V w. p.n.e. grecki poeta Arystofanes napisał komedię Lizystrata opisującą układ kobiet z walczących ze sobą miast, które postanowiły wstrzymać się od współżycia seksualnego ze swoimi mężami do czasu, aż ci zawrą pokój. Tego rodzaju działania można było obserwować w kolejnych wiekach i konfliktach, aż do narodzin pacyfizmu.
Udostępnij
Skopiowano
Czy ekologia to wróg postępu?
Czy można „zatrzymać” postęp? Czy koncepcja ta oznacza niepodważalną ideologię, która uważa ewolucję technologii za nieuchronną, czy też pewien „optymizm woli” mający na celu poprawę kondycji człowieka i osiągnięcie szczęścia? W odniesieniu wpływu człowieka na Ziemię, czy ma sens idealizowanie przeszłości technologicznej à la Rousseau? Filozof Raphaël Enthoven spotkał się z Dominiquem Bourgiem, filozofem, specjalistą w dziedzinie myśli ekologicznej oraz Ferghanem Azihari, dziennikarzem i niezależnym analitykiem specjalizującym się w politykach publicznych.
Udostępnij
Skopiowano
Odroczyć katastrofę – czyli o zmianach klimatu i perspektywie dalszego zamieszkiwania na Ziemi
Ziemia jest naszym wspólnym domem. Mimo niebywałego postępu technologicznego w ostatnich dziesięcioleciach ten stan rzeczy, zapewne, prędko nie ulegnie zmianie.
Udostępnij
Skopiowano