3.12 opisuje główne pola zimnowojennej konfrontacji mocarstw w latach 1956–1970 (Niemcy/Berlin, Kuba, Wietnam); wyjaśnia pojęcie wojen zastępczych
Udostępnij
Skopiowano
Materiały
The rise and fall of the Berlin Wall – Konrad H. Jarausch
13 sierpnia 1961 roku robotnicy budowlani rozpoczęli burzenie ulic i wznoszenie barier w Berlinie. Tej nocy rozpoczęła się jedna z najbardziej niesławnych linii podziału w historii: Mur Berliński. Budowa trwała przez dekadę, gdy mur przeciął dzielnice, rozdzielił rodziny i podzielił nie tylko Niemcy, ale i świat. Konrad H. Jarausch szczegółowo opisuje historię muru berlińskiego.
Udostępnij
Skopiowano
The history of the Cuban Missile Crisis – Matthew A. Jordan
Imagine going about your life knowing that, at any given moment, you and everyone you know could be wiped out without warning at the push of a button. This was the reality for millions of people during the forty-five year period after World War II now known as the Cold War. Matthew A. Jordan explains the history behind the peak of all this panic — the thirteen days of the Cuban Missile Crisis.
Udostępnij
Skopiowano
Proste podziały? Walka o wpływy w świecie dwubiegunowym
Temat obejmuje zagadnienie rywalizacji zimnowojennej mocarstw ZSRR i USA i bloków, w których dominowały. Materiały koncentrują się na konsekwencjach zimnej wojny w wymiarze społecznym, kulturowym, sportowym, technologicznym, gospodarczym i militarnym z naciskiem na opis sytuacji społecznej w obu obszarach i roli wojny atomowej grożącej światu, jako czynnika konserwującego kulturę i politykę w kontekście odczuwanego strachu.
Skopiowano
Zimna Wojna – oś czasu
Oś czasu przedstawiająca wydarzenia związane z zimną wojną (lata 1941-1995)
Skopiowano
“Królik po berlińsku”
Królik po berlińsku to film, który w doskonały sposób wyjaśnia skąd w centrum Berlina stada dzikich królików, które pasą się w parkach i na miejskich trawnikach. Z punktu widzenia tego sympatycznego gryzonia poznajemy ewolucję muru berlińskiego.
Udostępnij
Skopiowano