6.15 wyjaśnia pojęcie terroryzmu oraz przedstawia genezę i najważniejsze etapy „wojny z terroryzmem” (Afganistan, Irak)
Udostępnij
Skopiowano
Materiały
Historie konfliktu. Terroryzm
Myśląc o terroryzmie, widzimy kolesi przebranych za Ninja, którzy odcinają głowy na pustyni lub strzelają, krzycząc "Allahu akbar". Jednak terroryzm nie jest wcale nowym zjawiskiem i odpowiada logikom bardziej złożonym, niż przypuszczamy. W dzisiejszym programie mamy dla Was „bombowy” odcinek, w którym wyjaśnimy czym jest terroryzm i jak z nim walczyć.
Udostępnij
Skopiowano
Przyczyny i uwarunkowania rozwoju terroryzmu w Europie i na świecie w drugiej połowie XX w.
Terroryzm należy do największych zagrożeń współczesnego świata. Do aktów terroru dochodziło wprawdzie już wcześniej, jednak dopiero w XX w. terroryzm stał się zjawiskiem globalnym. W dzisiejszych czasach zamachowcy sprawnie przemieszczają się pomiędzy krajami i kontynentami i uderzają z zaskoczenia. Ofiarami ataków stają się przypadkowe osoby, często niemające nic wspólnego z żądaniami terrorystów. Co więcej, za działalnością zamachowców stoją nie tylko ekstremistyczne organizacje, ale także państwa zainteresowane destabilizacją sytuacji na świecie.
Udostępnij
Skopiowano
Nowy terroryzm
Wszyscy widzimy, że świat się zmienia. Globalizacja i nowe technologie wpływają nie tylko na gospodarkę, kulturę lub życie codzienne, ale także zmieniają oblicze konfliktów i zagrożeń, w tym terroryzmu. Nie mamy już do czynienia z klasycznym terroryzmem, znanym z użycia siły i przemocy w stosunku do konkretnych, wcześniej wytypowanych osób. Terroryzm współczesny ma całkiem inne oblicze, któremu należy się przyjrzeć.
Udostępnij
Skopiowano
Współczesny terroryzm – WOS w Pigułce #23
Kurs wykładów "WOS w Pigułce" przygotowany przez Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Europejskie UW. [!wykład nagrany przed agresją rosyjską na Ukrainę!] Odc. 23 - Współczesny terroryzm Wykłada dr hab.Aleksandra Gasztold, prof. ucz.
Udostępnij
Skopiowano
Konflikty międzynarodowe i etniczne na obszarze Bliskiego Wschodu – tzw. Państwo Islamskie
Urząd kalifa powstał po śmierci proroka Mahometa w 632 r., gdy zwierzchnictwo nad rozrastającą się wspólnotą islamską zaczęli sprawować kolejni jego następcy. Kalifat w ramach jednego państwa miał zjednoczyć całą społeczność muzułmańską. Pierwszych czterech kalifów wybierano spośród najwybitniejszych muzułmanów. Od 661 r. władza kalifów pozostawała w rękach wybitnych rodów – Umajjadów, następnie Abbasydów.
Udostępnij
Skopiowano
Międzynarodowe wysiłki na rzecz zwalczania terroryzmu
Wydarzenia z 11 września 2001 r. oraz zamachy w Madrycie i w Londynie uzmysłowiły wszystkim, jak wielkim wyzwaniem dla państw, organizacji międzynarodowych i obywateli jest skuteczne przeciwstawienie się terroryzmowi. Jest on jednym z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa, stabilności i demokracji we współczesnym świecie, a zapobieganie mu i zwalczanie go powinny stanowić priorytet międzynarodowej polityki na rzecz pokoju i bezpieczeństwa na świecie.
Udostępnij
Skopiowano
Rodzaje terroryzmu
Terroryzm jest jednym z największych zagrożeń współczesnego świata. Jako jedna z form walki politycznej narodził się w XIX wieku. Rozwój różniących się ideowo organizacji terrorystycznych nastąpił po II wojnie światowej. Obecnie zagrożenie terroryzmem wciąż wzrasta. Wynika to upowszechnienia nowych form komunikacji, które umożliwiaj ą na szybsze i łatwiejsze budowanie grup terrorystycznych. Równocześnie szybki i szeroki dostęp do informacji jest szansą na szersze upowszechnienie wiedzy na temat zamachów, a to powoduje wzrost poczucia zagrożenia zamachem. Budzenie strachu to jeden z najważniejszych celów terroryzmu. Właściwie nie ma już państw, które nie byłyby bezpośrednio zagrożone atakiem. Współczesny terroryzm rozwija się w dużej mierze za sprawą nowych technologii i mediów społecznościowych.
Udostępnij
Skopiowano
ARTE Reportage. Feministka i talibowie
28 września afgańska feministka Fausia Kufi wylądowała w Paryżu. Od wkroczenia talibów do Kabulu 15 sierpnia 2021 roku, co dzień szukaliśmy kontaktów, by wydostać ją z Afganistanu. Fausia Kufi była jedyną przywódczynią partii w Afganistanie, pierwszą posłanką i jedyną wiceprzewodniczącą Zgromadzenia Narodowego tego kraju. Brała również udział w negocjacjach pokojowych z talibami w Doha w Katarze. Teraz, po bardzo obiecującej karierze politycznej, rozpoczęła życie na wygnaniu. Swoją walkę o prawa kobiet teraz prowadzi z oddali.
Udostępnij
Skopiowano
ARTE Reportage. Irak: wycofanie wojsk amerykańskich
Życie w Iraku wcale nie jest normalne: Państwo Islamskie wciąż jest zdolne do (sporadycznych w prawdzie) ataków, podczas gdy wojska amerykańskie przekształcają swoją obecność wojskową w rolę „szkoleniową” dla armii narodowej, na tle napięć nadal żyjących z sąsiednim Iranem. Hassan, Safaa i Bahaa opowiadają nam o swoim codziennym życiu w kraju, który wciąż walczy o pokój.
Udostępnij
Skopiowano
ARTE Reportage. Irak: masowe groby ISIS
Masowe groby w Iraku są śladami zbrodni ISIS. Należy je zabezpieczyć by nikt nie mógł zatrzeć śladów, dzięki temu policja, archeolodzy i pracownicy medycyny sądowej będą mogli pracować wspólnie i zwiększyć szanse na zidentyfikowanie ofiar. Zebrane dowody pozwolą może kiedyś postawić winnych przed międzynarodowym trybunałem sprawiedliwości
Udostępnij
Skopiowano