7.6 omawia proces zmiany Unii Europejskiej w okresie po wstąpieniu Polski w jej struktury (wzrost pozycji Niemiec, zjawiska kryzysowe związane z imigracją, niestabilnością strefy euro, Brexitem i epidemią wywołaną wirusem SARS-CoV-2, a także kontrowersje ustrojowe i ideologiczne na forum instytucji unijnych)

Skopiowano

Materiały

Jak działają grupy polityczne w Parlamencie Europejskim

Krótkie nagranie przygotowane przez młodzieżową redakcję Orientuj.się. Wyjaśnia, czym są grupy polityczne w Parlamencie Europejskim, przedstawia te działające obecnie oraz omawia, do których należą polscy europosłowie.
Skopiowano

Wybory europejskie: instrukcja obsługi

Jak przebiega głosowanie do Parlamentu Europejskiego w każdym z 27 państw członkowskich? Czym tak naprawdę zajmuje się europoseł? Jaka jest rola Europarlamentu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym krótkim przewodniku przygotowanym z okazji wyborów europejskich, które odbędą się między 6 a 9 czerwca tego roku.
Skopiowano

Parlament Europejski – kto, co i jak? Najważniejsze fakty o działalności PE

Parlament Europejski to jedyna instytucja Unii Europejskiej wyłaniana w wyborach bezpośrednich. Już 9 czerwca ponownie wybierzemy swoich reprezentantów do Brukseli i Strasburga. Jakie są zadania Parlamentu, ile osób w nim zasiada i kto tworzy jego obecny skład? Przyjrzeliśmy się najważniejszym faktom o PE.
Skopiowano

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 – pytania i odpowiedzi

Kiedy odbędą się wybory? Jak głosować za granicą? Czy mogę głosować poza miejscem zamieszkania? Ilu europosłów zostanie wybranych w moim okręgu? Najważniejsze pytania i odpowiedzi dotyczące wyborów europejskich 2024 w jednym miejscu.
Skopiowano
dr Kamil Ławniczak

Unia Europejska po wstąpieniu Polski w jej struktury

Wprowadzenie 1 maja 2004 r. Polska, wraz z dziewięcioma innymi państwami, przystąpiła do Unii Europejskiej (UE). W kolejnych latach do UE dołączyły jeszcze trzy kraje (w 2007 i 2013 r.), a jeden opuścił organizację (w 2020 r.). 18 lat po wstąpieniu Polski do wspólnoty Unia liczy więc 27 państw członkowskich,…
Skopiowano

Europa – wspólnota czy nie bardzo?

Twierdzenie o braku historycznej wspólnoty członków Unii Europejskiej jest zwyczajnie nieprawdziwe. Z np. amerykańskiej perspektywy historia wzajemnego poznawania się i przenikania kultur jest w Europie bardzo mocna. Narodowe niesnaski zastąpiła próba zbudowania czegoś wspólnie. A że przy tym wszystkim trochę się od siebie różnimy? To chyba dobrze?
Skopiowano

Po co nam Unia Europejska. Rozmowa z prof. Sławomirem Łukasiewiczem

Ponad siedemdziesiąt lat temu powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali. Potem pojawiły się inne formy europejskiej integracji (m.in. Europejska Wspólnota Gospodarcza). One dały początek współcześnie istniejącej Unii Europejskiej, która zrzesza dwadzieścia siedem krajów. Zaczęło się od integracji ekonomicznej (wspólny rynek, waluta), obecnie zaś obserwujemy już elementy integracji politycznej (wspólna polityka zagraniczna). Polska dołączyła do wspólnoty w 2004 r. Od ponad osiemnastu lat jesteśmy jej częścią. Ze względu na długość okresu przynależności można rzec, że staliśmy się pełnoletnim obywatelem wspólnoty europejskiej. Czy przez ten czas nauczyliśmy się w niej funkcjonować i osiągnęliśmy dojrzałość?
Skopiowano

Prawda czy fałsz? 12 uprzedzeń na temat UE

Uprzedzenia wobec UE są liczne: europosłowie są zbyt starzy, ich pensje zbyt wysokie, Komisja jest zbyt potężna i nietransparentna, wszystko od czasu wprowadzenie euro podrożało… Prawda czy fałsz? Przed wyborami europejskimi w maju 2019 roku postanowiliśmy odpowiedzieć na niektóre zarzuty obywateli Unii.
Skopiowano

Migracje: kto, dlaczego i dokąd?

3,6% populacji świata opuściło swoją ojczyznę, by mieszkać i pracować gdzieś indziej. Niektórzy i niektóre wyemigrowały do sąsiednich krajów, ale są też tacy, którzy polecieli na drugi koniec świata. Jakie są tego konsekwencje polityczne, społeczne i ekonomiczne?
Skopiowano

Migracje i procesy migracyjne – WOS w Pigułce #22

Kurs wykładów "WOS w Pigułce" przygotowany przez Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Europejskie UW. [!wykład nagrany przed agresją rosyjską na Ukrainę!] Odc. 22 - Migracje i procesy migracyjne Wykłada dr hab. Maciej Duszczyk, prof. ucz.
Skopiowano