7.9 ocenia znaczenie i skutki katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku dla państwa polskiego

Skopiowano

Materiały

Katastrofa smoleńska i jej skutki

70. rocznicy zbrodni katyńskiej nie udaje się już obchodzić wspólnie, w imieniu całego kraju i społeczeństwa. W kwietniu 2010 do Katynia lecą dwie delegacje – pierwsza z Premierem Donaldem Tuskiem, druga z Prezydentem Lechem Kaczyńskim. 10 kwietnia Prezydent, wraz z 95 osobami towarzyszącymi, ginie podczas lądowania.
Skopiowano

Łączy nas Smoleńsk

Czy można o tym mówić inaczej, bez agresji i politycznych klisz? O niezaleczonej traumie, przerwanej żałobie i zbiorowym wyparciu rozmawiają, mimo różnic światopoglądowych, psycholog Michał Bilewicz i socjolog Michał Łuczewski.
Skopiowano

Już tylko połowa Polaków uważa, że to był wypadek. W zamach smoleński wierzy 78 proc. elektoratu PiS

36 proc. Polek i Polaków, niemal półtora raza więcej niż w poprzednich latach, wierzy w smoleński zamach, a już tylko 52 proc. trzyma się wersji wypadku. Kaczyński podpowiada: skoro Putin zabija w Ukrainie, to zabił także 10 kwietnia 2010. Ale taki przekaz działa głównie w elektoracie PiS
Skopiowano

Wspomnienia o ofiarach katastrofy

Sylwetki osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej.
Skopiowano

Smoleńsk. Straciliśmy bohaterów drogi do wolności

Nikt z pasażerów nie przeżył tej katastrofy. 10 kwietnia 2010 roku, o godzinie 8.41 czasu polskiego, pod Smoleńskiem rozbił się polski samolot Tu-154 z 96 osobami na pokładzie, w tym prezydentem RP Lechem Kaczyńskim z małżonką, ostatnim prezydentem RP na uchodźstwie Ryszardem Kaczorowskim, wicemarszałkami Sejmu i Senatu, rzecznikiem praw obywatelskich, szefami wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Polska delegacja zmierzała na uroczystości upamiętniające 70 rocznicę mordu NKWD na polskich oficerach w Katyniu. Pamiętamy! Prezentujemy sylwetki bohaterów wystawy stałej ECS, którzy stracili życie w katastrofie pod Smoleńskiem.
Skopiowano