1.12 wymienia i charakteryzuje podstawowe atrybuty jednostek samorządu terytorialnego jako wspólnot lokalnych
Udostępnij
Skopiowano
Materiały
Wspólnie działamy
Z tym scenariuszem przeprowadzisz lekcję historii i teraźniejszości podczas której młodzi ludzie dowiedzą się: Czym jest wspólnota lokalna? W jaki sposób można włączyć się w jej funkcjonowanie? Co można zyskać dzięki partycypacji?
Udostępnij
Skopiowano
Samorząd terytorialny – dr hab. Dawid Sześciło, Uniwersytet Warszawski
📖 W polskiej Konstytucji zapisano zasadę pomocniczości. Zgodnie z tą zasadą o sprawach lokalnych powinni decydować mieszkańcy. Rząd centralny może włączać się do decyzji, jeśli dana sprawa wykracza poza kompetencje lokalnej społeczności. 🔹 Na jakich filarach oparty jest samorząd w Polsce? 🔹 Czy polski samorząd jest silny w porównaniu z innymi krajami naszego regionu? 🔹 Co zrobić, aby samorząd działał bardziej sprawnie?
Skopiowano
ROLA SAMORZĄDU W POLSCE. WIĘCEJ CZY MNIEJ SAMODZIELNOŚCI?
Dobre funkcjonowanie każdego państwa demokratycznego musi opierać się na przekazaniu szerokich kompetencji instytucjom samorządowym. Na naszej minilekcji przyjrzymy się bliżej zasadzie decentralizacji władzy w Polsce oraz poszukamy przykładów, jak jest ona realizowana w praktyce. Poruszymy przy tym kilka ważnych kwestii, takich jak: „dekomunizacja ulic”, kontrowersje wokół subwencji oświatowej, odpowiedzialność samorządów za długi szpitali, Fundusz Dróg Samorządowych. Na koniec zastanowimy się, czy możemy mówić, że władza w Polsce jest nadal zdecentralizowana, czy też nie.
Udostępnij
Skopiowano
7 MINILEKCJI OBYWATELSKICH
Przedstawiamy 7 minilekcji obywatelskich, czyli siedem krótkich prezentacji multimedialnych. Slajdy można wyświetlać na YouTube lub prezentować jak plansze na ekranie komputera za pomocą programu Adobe Acrobat Raeader. Minilekcje zostały tak pomyślane, aby wesprzeć nauczycieli w pracy na lekcji wiedzy o społeczeństwie w liceum ogólnokształcącym i technikum. Na początek przygotowaliśmy minilekcję „W świecie politycznych idei”, na kolejne trzeba będzie chwilę poczekać. Wszystkie opracowane zostały do działu Państwo.
Udostępnij
Skopiowano
Samorząd terytorialny
Kurs wykładów ""WOS w pigułce"" przygotowany przez Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Europejskie UW. Łącznie składa się z 20 wykładów o różnej tematyce.
Odc. 13 - Samorząd terytorialny
Wykłada dr Andżelika Mirska
Udostępnij
Skopiowano
Samorząd terytorialny
Samorząd terytorialny tworzą z mocy prawa mieszkańcy wyodrębnionej jednostki administracyjnej, którzy bezpośrednio lub za pomocą wybranych przez siebie organów zarządzają sprawami społeczności oraz realizują inne zadania w zakresie administracji publicznej, przekazane przez ustawodawcę.
Udostępnij
Skopiowano
Konstytucja RP. Rozdział VII – Samorząd terytorialny
W tym materiale powtórzymy wiadomości z jednego z działów wiedzy o społeczeństwie. Powtórzenie opierać się będzie na zestawie ćwiczeń interaktywnych z zakresu samorządu terytorialnego oraz na pracy z tekstami źródłowymi i multimediami. W dalszej części znajdują się dokładniejsze informacje na temat tego, jak czytać polecenia oraz odpowiadać na pytania. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.
Udostępnij
Skopiowano
Referendum lokalne
Zgodnie z Konstytucją RP naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio. W art. 62 ustawa zasadnicza z kolei stwierdza, że obywatel polski ma prawo do udziału w referendum. Oznacza to, że choć demokracja w Polsce ma charakter przedstawicielski, to prawo przewiduje stosowanie instrumentów bezpośrednich rządów obywateli. Należą do nich referenda. Mogą mieć one charakter ogólnokrajowy – dotyczą wówczas „spraw o szczególnym znaczeniu dla państwa”. Mogą być również organizowane lokalnie – w jednostkach samorządu terytorialnego.
Udostępnij
Skopiowano
Gmina
podstawowa jednostka samorządu terytorialnego kraju, w której władzę sprawują przedstawiciele ogółu mieszkańców; również jednostka podziału terytorialnego. Organem stanowiącym jest rada gminy, a wykonawczym – wójt (w gminach wiejskich), burmistrz (w miastach) lub pre- zydent miasta (w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców). Gmina poza zadaniami własnymi wykonuje także zadania zlecone przez…
Udostępnij
Skopiowano