1.19 przedstawia zasady ogólne i katalog praw człowieka wynikające z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r., sądowe środki ochrony praw i wolności w Rzeczypospolitej Polskiej oraz sposób działania Rzecznika Praw Obywatelskich

Skopiowano

Materiały

Dlaczego warto znać Konstytucję? – Stanisław Zakroczymski, Uniwersytet Warszawski

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej to najważniejszy w Polsce akt prawny. Określa prawa, wolności i obowiązki obywateli i obywatelek. Na straży praw, które gwarantuje nam Konstytucja, stoją wolne i niezależne od polityków sądy. Konstytucja określa również fundamenty ustroju państwa. Opisane są w niej kompetencje najważniejszych władz – prezydenta, Sejmu i Senatu, rządu, Trybunału Konstytucyjnego czy Narodowego Banku Polskiego. Podstawą polskiego systemu konstytucyjnego jest wzajemna kontrola i równoważenie się władzy wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej. 🔹 Jakie prawa gwarantuje Konstytucja? 🔹 Czego możemy oczekiwać od państwa dzięki zapisom ustawy zasadniczej? 🔹 Co robić, kiedy Konstytucja jest łamana?
Skopiowano

Wszystkim razem i każdemu z osobna. Co Mnie/Tobie/Nam daje konstytucja?

Jakie wolności i prawa gwarantuje obowiązująca obecnie Konstytu- cja RP. Dlaczego jest ważne, aby konstytucyjne wolności i prawa były przestrzegane?
Skopiowano

Podręcznik „Jak uczyć ciekawie o Konstytucji i prawie? Tydzień Konstytucyjny dla Nauczycieli i Nauczycielek”

Jak uczyć ciekawie o Konstytucji i prawie? Tydzień Konstytucyjny dla Nauczycieli i Nauczycielek” to: – 13 scenariuszy lekcji o tematyce prawnej, – wskazówki dotyczące wykorzystania aktywnych metod w pracy z uczniami, – instrukcja budowania własnych scenariuszy, – i nasze doświadczenie zdobyte podczas sześciu edycji Tygodnia Konstytucyjnego.
Skopiowano

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej

Pełna treść Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Skopiowano