1.5 wyjaśnia znaczenie wspólnoty samorządowej; zna treść i genezę zasady pomocniczości jako fundamentu współczesnych państw i formułuje płynące z niej wnioski dla codziennego funkcjonowania

Skopiowano

Materiały

Czym się zajmuje gmina

Krótkie nagranie przygotowane przez młodzieżową redakcję Orientuj.się. Omawia przykładowe kompetencje gminy.
Skopiowano

Na kogo głosuje się w wyborach samorządowych

Krótkie nagranie przygotowane przez młodzieżową redakcję Orientuj.się. Podejmuje temat organizacji wyborów samorządowych: omawia przedstawicieli różnych szczebli samorządu oraz karty do głosowania.
Skopiowano

Wybory samorządowe

Infografika na temat podziału administracyjnego kraju, organizacji wyborów samorządowych oraz kompetencji jednostek administracyjnych.
Skopiowano

Szkoła, przedszkole, żłobek. Edukacja w gminie

Kto odpowiada za przedszkole i szkołę podstawową w twojej miejscowości? Skąd gmina bierze fundusze na pensje nauczycieli? Które szkoły podlegają władzom gminy, a które władzom powiatu? Przybliżamy wpływ władz samorządowych na edukację.
Skopiowano

Skąd gmina bierze pieniądze?

Część podatku PIT i CIT, podatki i opłaty lokalne, przychody własne – co składa się na dochody gminy? Jaki wpływ na wysokość budżetu mają władze lokalne? O co w związku z gminnymi finansami pytać w kampanii kandydatów i kandydatki? Wyjaśniamy, skąd bierze się budżet gminy.
Skopiowano

Władza najbliższa obywatelowi – scenariusz do przedmiotu HiT

Z tym scenariuszem przeprowadzisz lekcję historii i teraźniejszości podczas której młodzi ludzie dowiedzą się: Jakie sprawy związane z jakością ich życia zależą od władz lokalnych / od sprawnego działania samorządu terytorialnego? W jaki sposób mogę się włączyć w działania na rzecz lokalnej społeczności? Czym jest budżet obywatelski i jak działa samorząd terytorialny?"
Skopiowano

Samorząd terytorialny – dr hab. Dawid Sześciło, Uniwersytet Warszawski

📖 W polskiej Konstytucji zapisano zasadę pomocniczości. Zgodnie z tą zasadą o sprawach lokalnych powinni decydować mieszkańcy. Rząd centralny może włączać się do decyzji, jeśli dana sprawa wykracza poza kompetencje lokalnej społeczności. 🔹 Na jakich filarach oparty jest samorząd w Polsce? 🔹 Czy polski samorząd jest silny w porównaniu z innymi krajami naszego regionu? 🔹 Co zrobić, aby samorząd działał bardziej sprawnie?
Skopiowano

Rządźmy się sami!

Na tej lekcji: • wyjaśnisz, co to jest samorząd i na czym polega zasada pomocniczości • przedstawisz, jaka jest rola i kompetencje władz samorządowych w Polsce • wskażesz kilka problemów, jakie nurtują gminną społeczność oraz sposoby ich rozwiązania
Skopiowano

Samorząd terytorialny

Kurs wykładów ""WOS w pigułce"" przygotowany przez Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Europejskie UW. Łącznie składa się z 20 wykładów o różnej tematyce. Odc. 13 - Samorząd terytorialny Wykłada dr Andżelika Mirska
Skopiowano

Gminy, powiaty, województwa – jak skonstruowany jest polski samorząd?

Gminy, powiaty, województwa - jak skonstruowany jest polski samorząd? Dr Andżelika Mirska w rozmowie z Rochem Kowalskim
Skopiowano