2.19 w kontekstach powstańczej walki „żołnierzy niezłomnych” (rtm. Witold Pilecki, płk Łukasz Ciepliński, Danuta Siedzikówna ps. „Inka”) oraz postawy prymasa Stefana Wyszyńskiego (jego „non possumus” i internowanie w latach 1953–1956) wymienia przykłady wierności zasadom i męstwa różnych postaci wobec prześladowców

Skopiowano

Materiały

Święci, wyklęci, przeklęci – ludzie podziemia

Trzy postacie i trzy różne historie, które łączy działalność w polskim podziemiu antyniemieckim, a następnie antykomunistycznym. Emilia Malessa „Marcysia”, Józef Zadzierski „Wołyniak” i Marian Gołębiewski „Ster” uosabiają różne drogi i wybory, reprezentują różne środowiska ideowe i sympatie polityczne. Ich losy wzajemnie się krzyżują, choć niektórzy z nich osobiście nigdy się nie spotkali.
Skopiowano

„Żołnierze wyklęci” – polityka i historia

Artykuł komentujący fragment podręcznika "Historia i terażniejszość" W. Roszkowskiego
Skopiowano

Walka z Kościołem katolickim

Po zapoznaniu się z materiałem: Przedstawisz powody oraz metody bezpardonowej walki komunistów z Kościołem w czasach stalinowskich. Omówisz działalność heroicznych i tragicznych postaci polskiego Kościoła: Augusta Hlonda, Czesława Kaczmarka i Stefana Wyszyńskiego. Ocenisz skuteczność antykościelnej polityki władz Polski Ludowej.
Skopiowano

Żołnierze Wyklęci odmitologizowani

Żołnierze Wyklęci to jeden z najbardziej zmitologizowanych tematów debaty publicznej w Polsce. Budzi skrajne emocje: odruch potępienia lub potrzebę uświęcania bojowników powojennego podziemia. Dr hab. Mariusz Mazur proponuje jeszcze inne spojrzenie. W swojej monografii analizuje mentalność uczestników powojennej partyzantki. Docieka, jak mocno zakorzenione wśród żołnierzy podziemia było przekonanie o wybuchu III wojny światowej. Opisuje rolę alkoholu i stopień kryminalizacji niektórych oddziałów. Tłumaczy, dlaczego większość nie potrafiła i nie mogła opuścić lasu. Odpowiada na pytanie, czy wszyscy "wyklęci" potrafili zabić.
Skopiowano

Józef Kuraś „Ogień” – bohater czy watażka? Rozmowa z prof. Rafałem Wnukiem

Narodowy Bank Polski wybił monetę kolekcjonerską z serii „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni” z podobizną Józefa Kurasia „Ognia”. Na srebrnej dziesięciozłotówce widnieje poważna twarz młodego mężczyzny w rogatywce i napis „Zachowali się jak trzeba”. Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z prof. Rafałem Wnukiem z KUL, historykiem wojennej i powojennej konspiracji.
Skopiowano

Partyzanci czy kolaboranci? Brygada Świętokrzyska NSZ ZJ. Rozmowa z prof. Rafałem Wnukiem

Temat Brygady Świętokrzyskiej mocno dzieli nie tylko opinię publiczną, ale i środowisko historyków. Jej apologeci nazywają ją jedną z największych jednostek partyzanckich i nie traktują współpracy z Niemcami w kategoriach kolaboracji. W tym samym duchu wypowiadają się o niej wysocy urzędnicy państwowi odpowiedzialni za politykę historyczną, a związani z obozem Zjednoczonej Prawicy. O kontrowersjach związanych z Brygadą Świętokrzyską opowiada profesor Rafał Wnuk, historyk wojennej i powojennej konspiracji.
Skopiowano