2.4 wyjaśnia genezę i znaczenie pojęcia zimnej wojny oraz żelaznej kurtyny

Skopiowano

Materiały

Zimna wojna

Infografika na temat zimnej wojny.
Skopiowano

The history of the Cuban Missile Crisis – Matthew A. Jordan

Imagine going about your life knowing that, at any given moment, you and everyone you know could be wiped out without warning at the push of a button. This was the reality for millions of people during the forty-five year period after World War II now known as the Cold War. Matthew A. Jordan explains the history behind the peak of all this panic — the thirteen days of the Cuban Missile Crisis.
Skopiowano

Scenariusz zajęć „Zimna wojna”

W tym materiale znajdziesz narzędzia, które możesz wykorzystać do omówienia z uczniami i uczennicami tematu zimnej wojny.
Skopiowano

Relacje USA i ZSRR w czasach prezydentury Harry’ego Trumana

Stosunki między USA i ZSRR uległy znacznemu ochłodzeniu po śmierci Franklina Delano Roosevelta. Co zdecydowało o tej zmianie kursu? Jakimi zasadami kierował się nowy prezydent - Harry Truman?
Skopiowano

Początek zimnej wojny. Żelazna kurtyna

Po zapoznaniu się z materiałem: Wyjaśnisz, dlaczego dotychczasowi sojusznicy w czasie wojny stali się przeciwnikami w czasie pokoju. Opiszesz, czym była i jak się rozpoczęła zimna wojna. Wyjaśnisz znaczenie terminu „żelazna kurtyna” i przeanalizujesz jej przebieg.
Skopiowano

Proste podziały? Walka o wpływy w świecie dwubiegunowym

Temat obejmuje zagadnienie rywalizacji zimnowojennej mocarstw ZSRR i USA i bloków, w których dominowały. Materiały koncentrują się na konsekwencjach zimnej wojny w wymiarze społecznym, kulturowym, sportowym, technologicznym, gospodarczym i militarnym z naciskiem na opis sytuacji społecznej w obu obszarach i roli wojny atomowej  grożącej światu, jako czynnika konserwującego kulturę i politykę w kontekście odczuwanego strachu.
Skopiowano

Zimna Wojna – oś czasu

Oś czasu przedstawiająca wydarzenia związane z zimną wojną (lata 1941-1995)
Skopiowano

Kraje demokracji ludowej

Po zapoznaniu się z materiałem: Co potrafię? Potrafię wskazać na mapie kraje demokracji ludowej. Co wiem? Wiem, kiedy doszło do Praskiej Wiosny. Co rozumiem? Rozumiem, dlaczego ukształtował się blok państw demokracji ludowej.
Skopiowano

“Zimna wojna”. Przemówienie Winstona Churchilla w Fulton

"Od Szczecina nad Bałtykiem do Triestu nad Adriatykiem opuściła się żelazna kurtyna w poprzek kontynentu" - mówił brytyjski premier w przemówieniu wygłoszonym 5 marca 1946 roku. Ten dzień zapoczątkował zimną wojnę.
Skopiowano