2.8 stosuje swoją wiedzę o związkach państw i pokrewieństwie narodów do charakterystyki początków integracji europejskiej na polu gospodarczym i politycznym (do 1957 roku) ze wskazaniem jej głównych powodów ideowych (chrześcijański światopogląd „Ojców Założycieli”), kulturowych (bliskość narodów europejskich) oraz politycznych (obawa przed ekspansją sowiecką, przygotowanie się na odbiór amerykańskiej pomocy w ramach tzw. planu Marshalla, rozwiązanie „problemu niemieckiego” przez integrację gospodarki RFN z innymi gospodarkami zachodnimi)

Skopiowano

Materiały

Powojenna integracja europejska

Kurs wykładów "WOS w pigułce" przygotowany przez Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Europejskie UW. Łącznie składa się z 20 wykładów o różnej tematyce. Odc. 7 - Powojenna integracja europejska Wykłada dr Vadym Zheltovskyy
Skopiowano

Deklaracja Schumana – maj 1950 r.

Plan został przedstawiony 9 maja 1950 r. przez ministra spraw zagranicznych Francji Roberta Schumana. Dotyczył on propozycji wspólnej koordynacji produkcji stali i wydobycia węgla oraz utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali (EWWiS).
Skopiowano

Chrześcijańskie korzenie Unii Europejskiej. Co to jest katolicki uniwersalizm?

Rozmowa Agnieszki Lichnerowicz z dr Pawłem Stachowiakiem w audycji "Światopogląd" Radia Tok FM
Skopiowano

Victoria Martín de la Torre: Ojców założycieli UE było pięciu: Schuman, Monnet, Adenauer, de Gasperi i Paul-Henri Spaak

Odcinek podcastu "Magazynu europejskiego" Radia Tok FM, informacje na temat Ojców Założycieli od 3:19.
Skopiowano

Unia Europejska

związek państw europejskich dążących do integracji (zjednoczenia), utworzony na mocy traktatu podpisanego w 1992 r. w Maastricht. Unia Europejska jest zarówno unią polityczną (oznacza to ścisłą współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa i polityki zagranicznej, spraw wewnętrznych i sprawiedliwości), jak i ekonomiczno-monetarną (zniesienie wewnętrznych barier handlowych i wprowadzenie wspólnej waluty). Wszyscy obywatele…
Skopiowano

Europejska Wspólnota Węgla i Stali. Euratom

Po zapoznaniu się z materiałem: Scharakteryzujesz okoliczności powstania Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Wyjaśnisz przyczyny utworzenia Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej. Omówisz traktaty ustanawiające te wspólnoty jako przykłady aktów prawa pierwotnego. Ocenisz skutki integracji po II wojnie światowej dla Europy.
Skopiowano

Ojcowie Europy

Po zapoznaniu się z materiałem: Przeanalizujesz typy poleceń do ćwiczeń dotyczących ojców Europy. Ocenisz swoją wiedzę, wykonując zestaw ćwiczeń. Wymienisz ojców Europy. Scharakteryzujesz wkład ojców Europy w proces integracji europejskiej. Ocenisz idee, które promowali ojcowie Europy.
Skopiowano

Unia Europejska. Cele i etapy integracji

Po zapoznaniu się z materiałem potrafisz: wymienić cechy charakterystyczne organizacji międzynarodowej; wyjaśnić, w jakim celu państwa tworzą organizacje międzynarodowe; przedstawić główne cele polskiej polityki zagranicznej po 1989 roku.
Skopiowano

Pierwsze formy współpracy europejskiej

Po zapoznaniu się z materiałem: Przeanalizujesz typy poleceń do ćwiczeń dotyczących pierwszych form współpracy europejskiej. Ocenisz swoją wiedzę, wykonując zestaw ćwiczeń. Scharakteryzujesz pierwsze formy współpracy europejskiej.
Skopiowano

COUDENHOVE-KALERGI: Paneuropa

Jeden z pierwszych manifestów na rzecz integracji europejskiej napisany w 1923 roku
Skopiowano