6.13 charakteryzuje przejawy wzrostu globalnego znaczenia Chin w XXI wieku

Skopiowano

Materiały

Na rewersie mapy. USA kontra Chiny: druga zimna wojna?

Od 2021 roku Joe Biden i Xi Jinping siłują się na rękę. Chiny chcą przodować na wielu polach – gospodarczym, wojskowym, dyplomatycznym, kulturalnym i politycznym. Takie same ambicje od dawna mają Stany Zjednoczone, więc atmosfera jest gęsta. Przyglądamy się tej chińsko-amerykańskiej rywalizacji i zastanawiamy się, do czego może doprowadzić.
Skopiowano

Na rewersie mapy – Chiny, jeden kraj, wiele twarzy

Odkrywamy Chiny – gigantyczny i różnorodny kraj, w którym ścierają się różne interesy. Przyglądamy się dysproporcjom między Wschodem i Zachodem, Chińczykom Han i mniejszościami. A podróż rozpoczynamy w Wuhan – mieście, w którym wybuchła pandemia Covid-19.
Skopiowano

Trzy kłopoty wujka Xi

Wszystko szło tak pięknie! Chiny rosły jak na drożdżach. Po przystąpieniu do WTO w grudniu 2001 r. często dorocznie dwucyfrowo. Nic dziwnego, że kiedy na przełomie 2012/13 roku doszła do władzy „piąta generacja przywódców” z Xi Jinpingiem na czele, zerwała z poprzednią skromnością i minimalizmem, zamieniając je na pewność siebie i asertywność. Po latach sam Xi zacytował Mao Zedonga i jego słynne słowa przy okazji proklamowania ChRL: „Chiny wstały z kolan!”
Skopiowano

Chiny wyzwaniem dla świata

Po zapoznaniu się z materiałem: Uzasadnisz, że Chiny są wyzwaniem dla współczesnego świata. Wymienisz przyczyny sukcesu Chin. Wymienisz pozytywne i negatywne skutki sukcesu Chin. Zaproponujesz prognozę dotyczącą rozwoju Chin w najbliższych latach.
Skopiowano

Historia gospodarcza po II wojnie światowej

Prezentacja dotycząca historii gospodarczej w latach 1945-2015
Skopiowano

Chiny. Od upadku Cesarstwa do narodzin supermocarstwa

W ciągu ostatniego stulecia Chiny przeszły przez bolesny, brutalny i nieprzewidywalny proces przemiany, którzy przekształcił organizację państwa, strukturę społeczeństwa, jego kulturę i świadomość. Chiny wyewoluowały z wieloetnicznej patriarchalnej monarchii absolutnej rządzonej przez klan cesarki (zwanej Cesarstwem Wielkiej Jasności, Da Qing) w nowoczesne centralistyczne autorytarne państwo rządzone przez Chińską Partię Komunistyczną (zwane Chińską Republiką Ludową).
Skopiowano

Czego chcą Chiny? Michał Lubina

Na początku zimnej wojny, w 1947 r. George Kennan wysłał z Moskwy swój słynny Długi Telegram, opublikowany później jako artykuł pod tytułem „źródła sowieckiego zachowania”. Dziś, gdy w powszechnej opinii świat wkracza w nową zimną wojnę, warto zadać analogiczne pytanie o źródła chińskiego działań.
Skopiowano

Współczesne Chiny: potęga czy kruchość

Debata "Współczesne Chiny: potęga czy kruchość?" została zorganizowana przez Ośrodek Studiów Wschodnich. Film jest obszernym skrótem wydarzenia.
Skopiowano