6.14 podaje przykłady wzrostu agresywnej polityki Rosji od czasu objęcia rządów przez Władimira Putina (Czeczenia, Gruzja, Ukraina); przedstawia nowe formy rosyjskiego imperializmu („szantaż gazowy”, „wojna hybrydowa”, „wojna informacyjna”)
Udostępnij
Skopiowano
Materiały
Brama Europy. Ukraina między Wschodem i Zachodem
Czy można w szesnaście minut opowiedzieć historię Ukrainy? Twórcy filmu przekonują, że tak. Tyle czasu w zupełności wystarczy, aby poznać najważniejsze daty i wydarzenia z przeszłości wschodniego sąsiada Polski.
Skopiowano
Брама Європи. Україна між Сходом і Заходом
Чи можливо розповісти історію України за шістнадцять хвилин? Автори фільму стверджують, що так. Цього часу цілком достатньо, щоб дізнатися про найважливіші дати та події з минулого східного сусіда Польщі.
Skopiowano
Konflikty na świecie – konflikty w Czeczenii
" Czeczenia to nie Palestyna, Afganistan czy Irak. To kraj u granic Europy i to, co się u nas rozgrywa, nie ma nic wspólnego z wielkimi problemami świata arabsko‑muzułmańskiego. Dramat Czeczenii to przede wszystkim sprawa ambicji imperialnych Rosji i postsowieckich drgawek, połączonych z nieskończenie większą brutalnością, niż ma to miejsce na przykład na Ukrainie czy Białorusi.
Źródło: Milana Tierłojewa. Cytat za: granice.pl, [dostęp: 14.06.2021 r.].
Zapoznając się z materiałem, zastanów się, czy opinia czeczeńskiej pisarki i dziennikarki jest uzasadniona. Czym sytuacja Czeczenii różni się od innych konfliktów zbrojnych rozgrywających się współcześnie?"
Udostępnij
Skopiowano
Konflikty na świecie – konflikt nadniestrzański
Zapoczątkowanie przez Estonię procesu rozpadu Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich (ZSRS) nastąpiło 16 listopada 1988 roku. Jej śladem poszły następne republiki i 26 grudnia 1991 roku ZSRS przestał istnieć. Jednym z państw, które ogłosiło niepodległość, była Mołdawia – przez lata część ZSRS jako Mołdawska Socjalistyczna Republika Sowiecka (MSRS). Republika Mołdawii ogłosiła niepodległość 27 sierpnia 1991 roku, ale ten ubogi kraj miał problemy z funkcjonowaniem, dlatego początkowo istniał plan przyłączenia go do Rumunii. Jednak w referendum z 1994 roku Mołdawianie zadecydowali o niepodległości kraju. Konsekwencją planów unifikacji z Rumunią stała się secesja Naddniestrza zamieszkiwanego przez Rosjan i Ukraińców. Tym samym powstała separatystyczna Mołdawska Republika Naddniestrza.
Udostępnij
Skopiowano
Droga Putina do Ukrainy. Wykład Krystyny Kurczab-Redlich.
Nawet dziś, po wielu tygodniach bestialskiej agresji na Ukrainę, niektórzy wciąż powtarzają cytat z XIX-wiecznego pisarza i nacjonalisty, Fiodora Tiutczewa, o Rosji, której rozumem nie da się objąć. To nie tylko pusty frazes, ale również perspektywa niezwykle szkodliwa, bo odwracająca uwagę od istoty rzeczy. Każdą dyktaturę, szczególnie tak prymitywną i krwawą jak ta putniowska, da się zrozumieć i opisać. Owszem, każda ma swoją specyfikę, ale mechanizmy są zawsze podobne: szowinizm, ksenofobia, kult siły i przemocy…
Udostępnij
Skopiowano
Teksty informacyjne, publicystyczne i reportaże na temat sytuacji w Ukrainie – Oko.press
24 lutego 2022 roku Rosja napadła na niepodległą Ukrainę. OKO.press od pierwszego dnia konfliktu relacjonuje agresję Rosji i obronę Ukrainy, przedstawia analizy ekspertów, sprawdza fakty i rozbraja rosyjską dezinformację. Na miejscu pracują też nasi korespondenci.
Udostępnij
Skopiowano