6.16 charakteryzuje zjawisko prześladowań religijnych, w tym na przykładzie losu społeczności chrześcijańskich w różnych strefach świata.

Skopiowano

Materiały

Współczesne przykłady prześladowań na tle religijnym

Zdawać by się mogło, że postępy w świecie nauki i techniki prowadzą do postępującej laicyzacji społeczeństwa. Z tego też względu zasadnym wydawałby się wniosek, że i prześladowania na tle religijnym są coraz rzadsze. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Z raportów wszelkiego rodzaju organizacji międzynarodowych oraz doniesień medialnych wynika, że szykany z powodu odmiennego wyznania nie tylko utrzymują się, ale wręcz intensyfikują w niektórych regionach świata. Na blisko 200 krajów, z różnymi formami prześladowań religijnych spotkać się można w ponad 140.
Skopiowano

RFN: Coraz więcej wniosków azylowych od muzułmanów z Chin

Represje chińskich władz wobec Ujgurów znajdują odbicie w rosnącej liczbie wniosków azylowych składanych w Niemczech przez przedstawicieli tej grupy etnicznej.
Skopiowano

Wzrost prześladowań chrześcijan. Pandemia nie bez znaczenia

W czasach populizmu i totalitarnych koncepcji politycznych prześladowania chrześcijan dalej nasilają się na całym świecie.
Skopiowano

ARTE Repotage. Irak: masakra Jazydów z Kojo

Kojo w północnym Iraku, niedaleko granicy z Syrią. Wcześnie rano na wioskę zamieszkałą przez mniejszość religijną jazydów napadło 20 bojowników ISIS. Zaskoczyli mieszkańców we śnie. Pojmali wszystkich i dali do wyboru: przejście na islam lub śmierć. Wszyscy odmówili. ISIS wzięło kobiety i dzieci jako jeńców. Mężczyzn zabito, a ich ciała wrzucono do masowych grobów. 5 lat później śledczy ONZ zaczęli pierwsze poszukiwania zwłok. Opuszczone Kojo jest oficjalnie miejscem zbrodni. Każda ludzka kość i łuska od naboju to poszlaka mogąca udowodnić ludobójstwo, dziś niemające jeszcze nazwy.
Skopiowano