Polska w Europie i świecie

Skopiowano

Materiały

Eugeniusz Smolar

Polska polityka wschodnia. Ze wschodu na zachód i z Zachodem na wschód

Z zachodu na wschód – zadanie Polski jest na Wschodzie Starcie o przyszłość przede wszystkim Ukrainy, ale też i Białorusi, jest źródłem rywalizacji, napięć i wrogości między Rosją i Polską. Przez setki lat, do czasu umocnienia się Prus i zjednoczenia Niemiec (1871 r.), polską świadomość geopolityczną określał Wschód. Polska, luźny…
Skopiowano
Eugeniusz Smolar

Polska geopolityka – polskie wybory

Geopolityka jest pojęciem wiążącym wpływ czynników geograficznych na politykę państw, w szczególności w zakresie bezpieczeństwa. Ujmuje rozmaite zjawiska gospodarcze, takie jak bogactwa naturalne, zasoby wodne, zdolności produkcyjne, linie komunikacyjne, strukturę i wykształcenie ludności. W myśleniu geopolitycznym wykorzystuje się je w planowaniu rozwoju kraju, ale przede wszystkim w zakresie obronnym, związanym…
Skopiowano

Na rewersie mapy – Chiny, jeden kraj, wiele twarzy

Odkrywamy Chiny – gigantyczny i różnorodny kraj, w którym ścierają się różne interesy. Przyglądamy się dysproporcjom między Wschodem i Zachodem, Chińczykom Han i mniejszościami. A podróż rozpoczynamy w Wuhan – mieście, w którym wybuchła pandemia Covid-19.
Skopiowano

Brama Europy. Ukraina między Wschodem i Zachodem

Czy można w szesnaście minut opowiedzieć historię Ukrainy? Twórcy filmu przekonują, że tak. Tyle czasu w zupełności wystarczy, aby poznać najważniejsze daty i wydarzenia z przeszłości wschodniego sąsiada Polski.
Skopiowano

Брама Європи. Україна між Сходом і Заходом

Чи можливо розповісти історію України за шістнадцять хвилин? Автори фільму стверджують, що так. Цього часу цілком достатньо, щоб дізнатися про найважливіші дати та події з минулого східного сусіда Польщі.
Skopiowano

Europa – wspólnota czy nie bardzo?

Twierdzenie o braku historycznej wspólnoty członków Unii Europejskiej jest zwyczajnie nieprawdziwe. Z np. amerykańskiej perspektywy historia wzajemnego poznawania się i przenikania kultur jest w Europie bardzo mocna. Narodowe niesnaski zastąpiła próba zbudowania czegoś wspólnie. A że przy tym wszystkim trochę się od siebie różnimy? To chyba dobrze?
Skopiowano

Po co nam Unia Europejska. Rozmowa z prof. Sławomirem Łukasiewiczem

Ponad siedemdziesiąt lat temu powstała Europejska Wspólnota Węgla i Stali. Potem pojawiły się inne formy europejskiej integracji (m.in. Europejska Wspólnota Gospodarcza). One dały początek współcześnie istniejącej Unii Europejskiej, która zrzesza dwadzieścia siedem krajów. Zaczęło się od integracji ekonomicznej (wspólny rynek, waluta), obecnie zaś obserwujemy już elementy integracji politycznej (wspólna polityka zagraniczna). Polska dołączyła do wspólnoty w 2004 r. Od ponad osiemnastu lat jesteśmy jej częścią. Ze względu na długość okresu przynależności można rzec, że staliśmy się pełnoletnim obywatelem wspólnoty europejskiej. Czy przez ten czas nauczyliśmy się w niej funkcjonować i osiągnęliśmy dojrzałość?
Skopiowano

Euro decyzje – scenariusze zajęć

Materiały powstały w ramach projektu R-EU-Connected, którego celem jest edukacja europejska. Uczniowie skupiają się na procesie decyzyjnym w UE. W efekcie przeprowadzonych warsztatów i zdobytej wiedzy przeprowadzają symulację obrad parlamentu europejskiego i próbują zająć stanowisko wokół jednego z trzech istotnych problemów globalnych (jak np. marnowanie żywności).
Skopiowano

COUDENHOVE-KALERGI: Paneuropa

Jeden z pierwszych manifestów na rzecz integracji europejskiej napisany w 1923 roku
Skopiowano