1.22 przedstawia powody tworzenia się związków międzypaństwowych i charakteryzuje unie państw na przykładzie nowożytnych dziejów Europy, odróżnia je od naturalnego pokrewieństwa narodów należących do określonych wspólnot kulturowych (np. narody Europy łacińskiej).

Skopiowano

Materiały

Organizacja międzynarodowa

 system współpracy państw członkowskich mający na celu zapewnienie międzynarodowego bezpieczeństwa przez pokojowe rozwiązywanie konfliktów. Powstała w 1994 r. w wyniku przekształcenia działającej od początku lat siedemdziesiątych Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Zobacz w Encyklopedii PWN…
Skopiowano

Winston Churchill: stwórzmy „Stany Zjednoczone Europy”

Winston Churchill, premier Wielkiej Brytanii, który zjednoczył naród w czasach nalot, był orędownikiem idei europejskiej integracji i jednym z pierwszych, którzy wezwali do utworzenia „Stanów Zjednoczonych Europy”.
Skopiowano

COUDENHOVE-KALERGI: Paneuropa

Jeden z pierwszych manifestów na rzecz integracji europejskiej napisany w 1923 roku
Skopiowano

Euro decyzje – scenariusze zajęć

Materiały powstały w ramach projektu R-EU-Connected, którego celem jest edukacja europejska. Uczniowie skupiają się na procesie decyzyjnym w UE. W efekcie przeprowadzonych warsztatów i zdobytej wiedzy przeprowadzają symulację obrad parlamentu europejskiego i próbują zająć stanowisko wokół jednego z trzech istotnych problemów globalnych (jak np. marnowanie żywności).
Skopiowano

Międzynarodowe systemy współpracy i bezpieczeństwa. Organizacja Paktu Północnoatlantyckiego (NATO)

W tym materiale powtórzymy wiadomości z jednego z działów wiedzy o społeczeństwie. Powtórzenie opierać się będzie na zestawie ćwiczeń interaktywnych z zakresu NATO oraz pracy z tekstami źródłowymi i multimediami. W dalszej części znajdują się dokładniejsze informacje na temat tego, jak czytać polecenia oraz odpowiadać na pytania. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.
Skopiowano

Wizja przyszłości Unii Europejskiej

Unia Europejska przeżyła w ostatnich latach kilka poważnych kryzysów, przede wszystkim ekonomiczny oraz imigracyjny. Oprócz tego – po raz pierwszy w historii – jeden z krajów członkowskich zdecydował się na opuszczenie tej organizacji. To wszystko skłania do pytań o przyszłość UE. Takie pytania były jednak zadawane od najwcześniejszych etapów integracji europejskiej w latach 50. XX wieku i zawsze wywoływały spory polityczne.
Skopiowano

Polska we współczesnym świecie

Organem odpowiedzialnym za prowadzenie polskiej polityki zagranicznej jest Rada Ministrów (Konstytucji RP art. 146 ust. 1), która zapewnia bezpieczeństwo zewnętrzne państwa oraz sprawuje kierownictwo w dziedzinie stosunków z innymi państwami i organizacjami międzynarodowymi. Osobą bezpośrednio odpowiedzialną za koordynację polityki zagranicznej w rządzie jest minister spraw zagranicznych. Minister nie realizuje samodzielnie polityki zagranicznej. Do dyspozycji ma służbę zagraniczną, czyli urzędników i dyplomatów pracujących w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Warszawie oraz na placówkach dyplomatycznych.
Skopiowano

Unia Europejska. Członkowie, kandydaci i państwa aspirujące do UE

W tym materiale powtórzymy wiadomości z jednego z działów z wiedzy o społeczeństwie. Powtórzenie opierać się będzie na zestawie ćwiczeń interaktywnych z zakresu członków i kandydatów do Unii Europejskiej oraz pracy z tekstami źródłowymi i multimediami. W dalszej części znajdują się dokładniejsze informacje na temat tego, jak czytać polecenia oraz odpowiadać na pytania. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę.
Skopiowano

Instytucje Unii Europejskiej

Po zapoznaniu się z materiałem potrafię: przedstawić główne etapy integracji europejskiej; wyjaśnić, na czym polega zasada pomocniczości i solidarności; wymienić podstawowe prawa obywatela Unii Europejskiej.
Skopiowano

Regionalne systemy bezpieczeństwa i współpracy

Obecnie na świecie istnieje wiele różnych organizacji międzynarodowych skupiających w swoich szeregach wszystkie lub część państw. Jednak jedyną uniwersalną organizacją międzynarodową, która działa na rzecz bezpieczeństwa i współpracy na świecie, jest Organizacja Narodów Zjednoczonych. Oczywiście funkcjonują też organizacje regionalne i subregionalne o mniejszym zasięgu oddziaływania niż ONZ, ale realizowane przez nie zadania i znaczenie są bardzo duże. Należą do nich państwa z danego regionu lub kontynentu, zajmują się życiem i zdrowiem ludzi albo też konkretnym działem gospodarki lub polityki.
Skopiowano