Wojna w Ukrainie

Skopiowano

Materiały

Eugeniusz Smolar

Polska polityka wschodnia. Ze wschodu na zachód i z Zachodem na wschód

Z zachodu na wschód – zadanie Polski jest na Wschodzie Starcie o przyszłość przede wszystkim Ukrainy, ale też i Białorusi, jest źródłem rywalizacji, napięć i wrogości między Rosją i Polską. Przez setki lat, do czasu umocnienia się Prus i zjednoczenia Niemiec (1871 r.), polską świadomość geopolityczną określał Wschód. Polska, luźny…
Skopiowano
Eugeniusz Smolar

Polska geopolityka – polskie wybory

Geopolityka jest pojęciem wiążącym wpływ czynników geograficznych na politykę państw, w szczególności w zakresie bezpieczeństwa. Ujmuje rozmaite zjawiska gospodarcze, takie jak bogactwa naturalne, zasoby wodne, zdolności produkcyjne, linie komunikacyjne, strukturę i wykształcenie ludności. W myśleniu geopolitycznym wykorzystuje się je w planowaniu rozwoju kraju, ale przede wszystkim w zakresie obronnym, związanym…
Skopiowano

Państwo czy parapaństwo? Przypadek Naddniestrza

"Poznam definicję i cechy państwa. Poznam pojęcia „parapaństwo” („quasi państwo”, „państwo nie- uznawane”). Dowiem się, jaka jest sytuacja geopolityczna Naddniestrza."
Skopiowano

Brama Europy. Ukraina między Wschodem i Zachodem

Czy można w szesnaście minut opowiedzieć historię Ukrainy? Twórcy filmu przekonują, że tak. Tyle czasu w zupełności wystarczy, aby poznać najważniejsze daty i wydarzenia z przeszłości wschodniego sąsiada Polski.
Skopiowano

Брама Європи. Україна між Сходом і Заходом

Чи можливо розповісти історію України за шістнадцять хвилин? Автори фільму стверджують, що так. Цього часу цілком достатньо, щоб дізнатися про найважливіші дати та події з минулого східного сусіда Польщі.
Skopiowano

Droga Putina do Ukrainy. Wykład Krystyny Kurczab-Redlich.

Nawet dziś, po wielu tygodniach bestialskiej agresji na Ukrainę, niektórzy wciąż powtarzają cytat z XIX-wiecznego pisarza i nacjonalisty, Fiodora Tiutczewa, o Rosji, której rozumem nie da się objąć. To nie tylko pusty frazes, ale również perspektywa niezwykle szkodliwa, bo odwracająca uwagę od istoty rzeczy. Każdą dyktaturę, szczególnie tak prymitywną i krwawą jak ta putniowska, da się zrozumieć i opisać. Owszem, każda ma swoją specyfikę, ale mechanizmy są zawsze podobne: szowinizm, ksenofobia, kult siły i przemocy…
Skopiowano

Teksty informacyjne, publicystyczne i reportaże na temat sytuacji w Ukrainie – Oko.press

24 lutego 2022 roku Rosja napadła na niepodległą Ukrainę. OKO.press od pierwszego dnia konfliktu relacjonuje agresję Rosji i obronę Ukrainy, przedstawia analizy ekspertów, sprawdza fakty i rozbraja rosyjską dezinformację. Na miejscu pracują też nasi korespondenci.
Skopiowano

Wyciekł tajny raport Kremla. “Sankcje spowodują w Rosji długą i głęboką recesję”

"Z powodu nałożonych przez Zachód sankcji sytuacja rosyjskiej gospodarki jest znacznie gorsza, niż oficjalnie przedstawia to Kreml" - wynika z tajnego raportu, przygotowanego dla rosyjskich władz. Do dokumentu dotarła agencja Bloomberga. Według raportu, Rosji grozi długa i głęboka recesja, załamanie eksportu i drenaż mózgów.
Skopiowano

Filmy i podcasty Ośrodka Studiów Wschodnich

Od 1990 r. wspieramy administrację państwową ekspertyzą dot. sytuacji w sąsiedztwie RP. Na kanale publikujemy nasze filmy, które tworzymy dla ciekawych świata. Zapraszamy do oglądania i na www.osw.waw.pl - gdzie znajdziecie więcej analiz i tekstów naszych analityczek i analityków.
Skopiowano