1.15 wyjaśnia, na czym polega demokracja – zarówno w wersji klasycznej (jako sposób wyznaczania rządzących), jak i w wersji liberalnej (jako polityczny wyraz „suwerenności ludu”
Udostępnij
Skopiowano
Materiały
Jak powstaje nowy rząd po wyborach
Krótkie nagranie przygotowane przez młodzieżową redakcję Orientuj.się. Omawia procedurę powołania nowego rządu po wyborach parlamentarnych.
Udostępnij
Skopiowano
Demokracja. Czego potrzebujemy, aby była skuteczna?
Wybór fotografii wprowadzających klasę w zagadnienia związane z demokracją.
Udostępnij
Skopiowano
Czy jesteśmy racjonalnymi wyborcami?
Scenariusz lekcji podejmującej tematykę racjonalnego wyboru, racjonalności ekonomicznej, społeczeństwa masowego, państwa, suwerenności, procesu politycznego oraz systemu wyborczego.
Udostępnij
Skopiowano
Czy większość powinna decydować?
Scenariusz lekcji podejmującej tematykę systemów gospodarczych, rządu, społeczeństwa, demokracji oraz praw mniejszości.
Udostępnij
Skopiowano
Metoda D’Hondta, rozwiewamy mity. Dwie prawdy i trzy popularne kłamstwa na temat wyborów w Polsce
Czy metoda D'Hondta rzeczywiście daje premię zwycięzcy? Otóż nie. Wiecie, że partia, która nie zdobyła największej liczby głosów, może zdobyć najwięcej mandatów w Sejmie? Poniżej wszystko, co musicie wiedzieć o metodzie D'Hondta, żeby nie ulegać mitom i przekłamaniom
Udostępnij
Skopiowano
Kim są posłowie? Jak pracują? | MamPrawoWiedziec.pl
15 października wybierzemy nowy parlament. Zobacz, czym będą się zajmowali posłowie. Sprawdź kandydatów w Twoim okręgu na MamPrawoWiedziec.pl
Udostępnij
Skopiowano
Skąd wiemy, kiedy demokracja jest rzeczywiście demokracją?
Po zapoznaniu się z materiałem: Poznam przykłady demokracji liberalnej i autorytarnej
Poznam czynniki wpływające na jakość demokracji.
Udostępnij
Skopiowano
How to understand power – Eric Liu
Każdego dnia poruszamy się i działamy w ramach systemów władzy skonstruowanych przez innych ludzi. Często jednak czujemy się niekomfortowo, rozmawiając o władzy. Dlaczego? Eric Liu opisuje sześć źródeł władzy i wyjaśnia, jak ich zrozumienie jest kluczem do bycia skutecznym obywatelem.
Udostępnij
Skopiowano
Panele obywatelskie. Przewodnik po demokracji, która działa. Publikacja w 6 językach
Panel obywatelski jest sposobem na podejmowanie demokratycznych decyzji na poziomie miasta, państwa lub społeczności międzynarodowej, jak Unia Europejska. Sam panel to grupa losowo wyłonionych osób, z uwzględnieniem kryteriów demograficznych, takich jak miejsce zamieszkania, płeć, wiek czy poziom wykształcenia. Dzięki uwzględnieniu kryteriów demograficznych uzyskuje się na grupę, która stanowi miasto lub państwo w pigułce.
Udostępnij
Skopiowano
Dlaczego Sokrates nienawidził demokracji
Jesteśmy przyzwyczajeni myśleć dobrze o demokracji. Jednak co ciekawe, jeden z najmądrzejszych kiedykolwiek żyjących ludzi, Sokrates, miał co do niej głębokie podejrzenie.
Udostępnij
Skopiowano