2.12 charakteryzuje genezę i zasady islamizmu
Udostępnij
Skopiowano
Materiały
ISLAM CZY ISLAMIZM, CZYLI O TYM, JAK UNIKNĄĆ POZORNYCH SYNONIMÓW I STEREOTYPÓW
Dowiem się: • na czym polega różnica pomiędzy islamem a islamizmem,
• na czym polega różnica pomiędzy islamizmem a dżihadyzmem,
• poznam podstawowe fakty z historii islamizmu oraz jego odmiany,
• poznam dane statystyczne dotyczące rozmieszczenia populacji
wyznawców islamu,
• poznam przykłady państw zamieszkałych przez większość muzuł-
mańską oraz
• stosunek państwa do religii islamu,
• poznam okoliczności powstania komiksu/filmu Persepolis i jego
związek z doświadczeniami autorki z dzieciństwa spędzonego
w Iranie.
Udostępnij
Skopiowano
Islamizm – dr Patrycja Sasnal, Polski Instytut Spraw Międzynarodowych
Islamizm to ideologia polityczna. Islamizm wynika ze specyfiki islamu jako religii. Islam jest bowiem religią państwa i prawa, definiuje w jaki sposób funkcjonuje wspólnota. W ramach islamizmu muzułmańskie prawo ma określać prawa jednostki i wspólnoty, tak jak czynią to zachodnie ideologie polityczne (liberalizm, konserwatyzm, socjalizm czy chrześcijańska demokracja). Od XVIII wieku islamizm pozwalał Arabom i muzułmanom odróżniać się od kolonizatorów (głównie Europejczyków). 🔹 Co oznacza pojęcie islamizmu? 🔹 Z jakich nurtów składa się islamizm? 🔹 Czym jest dżihadyzm i dlaczego nie powinniśmy mylić go z islamizmem? Na te i inne pytania dotyczące islamizmu odpowiada politolożka i arabistka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych dr Patrycja Sasnal.
Skopiowano
Islam i dżihad – czy są nierozłączne? O początkach działania Mahometa
Kiedy na świat przychodził przyszły założyciel islamu, żyjący na Półwyspie Arabskim koczownicy byli politeistami. Ze względu na brak współczesnych źródeł pisanych trudno dokładnie opisać panteon bóstw. Wiemy natomiast, że jednym z ważniejszych, a być może najważniejszym, był Allah. W podcaście rozmawiamy również o dżihadzie – co znaczy i na ile jest z islamem spleciony. Jest o historii spisywania Koranu i źródłach fundamentalistycznej postawy części współczesnych muzułmanów.
Udostępnij
Skopiowano
Islamofobia, czyli rasizm niekontrowersyjny
Zamachy z 11 września nieodwracalnie zmieniły status wyznawców islamu na całym świecie. Stereotyp muzułmanina terrorysty każe zapomnieć, że także sami muzułmanie padają ofiarą przemocy ze strony fanatyków religijnych. Każe też zamykać granice przed tymi, którzy przed tym zagrożeniem uciekają.
Udostępnij
Skopiowano