2.20 charakteryzuje zmiany zachodzące w okresie powojennym w strukturze społeczeństwa polskiego i składzie narodowościowym państwa
Udostępnij
Skopiowano
Materiały
Społeczeństwo w powojennej Polsce – dr hab. Marta Bucholc, Uniwersytet Warszawski
Podczas II wojny światowej zginęło 6 milionów polskich obywateli, w tym 3 miliony polskich Żydów. Powojenna Polska powstała w granicach innych niż II RP i stała się krajem jednolitym etnicznie. 🔹 Jak zmieniało się polskie społeczeństwo po II wojnie światowej? 🔹 Jakie były konsekwencje industrializacji (rozwoju przemysłu) i urbanizacji (rozbudowy miast)? 🔹 Jak wpływają na nie procesy migracyjne, które przyspieszyły po wejściu Polski do Unii Europejskiej? Czy wojna w Ukrainie zmieni strukturę polskiego społeczeństwa?
Skopiowano
Ludzie na drogach. Ucieczki, deportacje, migracje po II wojnie światowej
Prezentacja na temat ucieczek, deportacji, migracji po II wojnie światowej.
Skopiowano
Struktura społeczna społeczeństwa polskiego
Kurs wykładów "WOS w pigułce" przygotowany przez Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Europejskie UW. Łącznie składa się z 20 wykładów o różnej tematyce. Odc. 9 - Struktura społeczna społeczeństwa polskiego Wykłada dr hab. Łukasz Łotocki
Udostępnij
Skopiowano
Rozproszeni Bojkowie i Łemkowie
Po zapoznaniu się z materiałem:
Poznasz podstawowe fakty dotyczące akcji „Wisła”.
Wskażesz, które wydarzenia wpływają na obecną sytuację Łemków i Bojków.
Scharakteryzujesz elementy dziedzictwa kulturowego Łemków i Bojków.
Przeanalizujesz złożoną tożsamość Łemków.
Uzasadnisz rozproszenie tych grup etnicznych we współczesnej Polsce.
Udostępnij
Skopiowano
Mniejszość żydowska w Polsce w latach 1918-2022
Prezentacja na temat historii i kultury polskich Żydów w latach 1918-2022.
Skopiowano
Spotkania z Klio: z prof. Grzegorzem Motyką rozmawia prof. Rafał Wnuk
Spotkania z Klio: z prof. Grzegorzem Motyką – autorem książki „Akcja Wisła ’47. Komunistyczna czystka etniczna” – rozmawia prof. Rafał Wnuk.
Skopiowano
Akcja „Wisła”. Rozmowa z dr. Mariuszem Zajączkowskim
Akcja „Wisła” była zbrodnią komunistyczną wymierzoną w ludność ukraińską i łemkowską. Rozpoczęła się w drugiej połowie kwietnia, a zakończyła latem 1947 r. Objęła ponad 140 tys. Ukraińców i Łemków – najwięcej z województwa rzeszowskiego. Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia rozmowy z dr. Mariuszem Zajączkowskim, historykiem z Polskiej Akademii Nauk, badaczem stosunków polsko-ukraińskich.
Skopiowano
Jeden naród, jeden kraj – zmiany narodowościowe w Polsce powojennej
Temat obejmuje zagadnienie przesiedleń ludności w latach czterdziestych i pięćdziesiątych oraz zmian terytorialnych państwa polskiego. Wprowadzenie - hasłowo (tło, rekapitulacja, kluczowe problemy) – podstawowe pojęcia, osoby i miejsce na mapie:- konferencja jałtańska i poczdamska- ekspansja ZSRR- stalinizacja, sowietyzacja
Skopiowano
Emigracja Polaków po II wojnie światowej. Rozmowa z prof. Dariuszem Stola
Po 1949 r. Polska stała się krajem niemal bez wyjścia. Było to związane z postępującym procesem jej sowietyzacji. Granicę państwową zamknięto, a zdobycie paszportu przez przeciętnego obywatela okazywało się rzeczą niemożliwą. Biuro Paszportów wchodziło w skład Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i mieściło się tylko w Warszawie. Ruch graniczny praktycznie zamarł. Zapraszamy na rozmowę z Dariuszem Stolą, profesorem z Instytutu Studiów Politycznych PAN i Uniwersytetu Warszawskiego, badaczem dziejów najnowszych, a szczególnie emigracji.
Skopiowano
Rzeczypospolite 16 grudnia godz. 21:00
Jaki zmieniał się status kobiety w PRL? Dlaczego kobiety piastowały tak niewiele wysokich stanowisk w Polsce Ludowej? Prof. Antoni Dudek rozmawia o tych i innych zaganieniach z dr Natalią Jarską.
Udostępnij
Skopiowano