5.5 przedstawia proces powstawania ruchu społecznego „Solidarność”, jego przywódców, charakter, cele i tradycje, do których się odwoływał, a także jego znaczenie dla Polski i świata

Skopiowano

Materiały

Lech Wałęsa – buntownik, „Bolek”, „Zadra”, prezydent

Mało która postać w najnowszej historii Polski dzieli nasze społeczeństwo tak jak Lech Wałęsa. Niektórzy patrzą na przywódcę Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” wyłącznie przez pryzmat jego agenturalnej współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa na początku lat siedemdziesiątych. Niejednokrotnie z powodu obecnych podziałów i sympatii politycznych umyka obiektywna ocena jego roli w przełomowych wydarzeniach lata 1980 r. Oskarżenia o współpracę z SB dla niektórych przysłoniły całą jego działalność opozycyjną. Niezwykle ceniony na świecie, we własnym kraju były prezydent nie cieszy się powszechnym uznaniem.
Skopiowano

Sierpień ‘80, czyli wielki strajk | Dudek o Historii

Opowieść profesora Dudka na temat Sierpnia '80. Wykład ilustrowany archiwalnymi nagraniami i zdjęciami.
Skopiowano

Solidarność. Narodziny wolności

Serwis Polskiego Radia na temat "Solidarności": archiwalne nagrania, zdjęcia, relacje świadków.
Skopiowano

Solidarność: pokojowa rewolucja

Wirtualna wystawa przygotowana przez Europejskie Centrum Solidarności, zawierająca archiwalne zdjęcia i nagrania.
Udostępnij
Skopiowano

SOLIDARNOŚĆ I UPADEK ŻELAZNEJ KURTYNY

„Polska rewolucja była pierwszym skurczem w narodzinach tej nowej Europy. Jeżeli porządek europejski, który w skrócie nazywamy «Jałtą», zaczął się w Polsce, to w pewnym istotnym sensie upadek «Jałty» także rozpoczął się w Polsce.” Timothy Garton Ash, „Polska rewolucja. Solidarność 1980-1982”
Udostępnij
Skopiowano

Powstanie NSZZ “Solidarność”

Po zapoznaniu się z materiałem: Wyjaśnisz, dlaczego o „Solidarności” uczy się w szkołach niemal na całym świecie, a jej logo należy do najbardziej rozpoznawanych polskich symboli. Określisz, na ile „Solidarność” była związkiem zawodowym, na ile ruchem społecznym, a na ile organizacją polityczną. Wytłumaczysz, dlaczego „Solidarność” była traktowana przez władze komunistyczne za poważne zagrożenie dla wszystkich państw bloku sowieckiego.
Skopiowano

Karnawał “Solidarności”

Po zapoznaniu się z materiałem: Wyjaśnisz, dlaczego okres od września 1980 roku do 13 grudnia 1981 roku nazywamy karnawałem „Solidarności”. Wymienisz najważniejsze wydarzenia okresu karnawału „Solidarności”. Zrekonstruujesz główne oczekiwania Polaków i najważniejsze problemy, z jakimi borykali się podczas 16 miesięcy karnawału „Solidarności”.
Skopiowano

REPORTAŻ | „Solidarność według kobiet”, reż. Marta Dzido i Piotr Śliw…

„Solidarność według kobiet” to pełnometrażowy film dokumentalny w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego z 2014 roku. Uroczysta premiera filmu odbyła się 6 grudnia 2014 w Kinie Muranów w Warszawie na Festiwalu Filmowym Watch Docs.
Skopiowano

“My naród!” – historyczne słowa Lecha Wałęsy w amerykańskim Kongresie

– Walka "Solidarności" po długich latach przyniosła owoce, które każdy może zobaczyć na własne oczy. Wskazała kierunek, sposób działania, które obecnie mają wpływ na miliony ludzi na całym świecie – powiedział Lech Wałęsa. Nagranie przemówienia Lecha Wałęsy w Kongresie.
Skopiowano