6.4 wyjaśnia pojęcie i różne konteksty globalizacji (ekonomiczny, polityczny, kulturowy i ekologiczny)
Udostępnij
Skopiowano
Materiały
Globalizacja współczesnego świata – WOS w Pigułce #3
Kurs wykładów "WOS w pigułce" przygotowany przez Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Europejskie UW. Łącznie składa się z 20 wykładów o różnej tematyce. Odc. 3 - Globalizacja współczesnego świata Wykłada prof. dr hab. Bogdan Góralczyk
Udostępnij
Skopiowano
Globalizacja i społeczeństwo obywatelskie
Po zapoznaniu się z materiałem:
Wyjaśnisz pojęcie globalizacji.
Przeanalizujesz rozwój zjawiska globalizacji.
Ocenisz konsekwencje globalizacji.
Udostępnij
Skopiowano
Świat bez granic
Scenariusz lekcji podejmującej tematykę handlu międzynarodowego, specjalizacji krajów, wartości narodów, różnych religii, tożsamości, solidarności międzynarodowej oraz dziedzictwa kulturowego.
Udostępnij
Skopiowano
Globalizacja i jej problemy
Globalizacja to tylko inne słowo na oznaczenie grożącego nam tryumfu amerykańskiej kultury: rozrywki, mody, amerykańskiego stylu życia. Wydaje się, że globalizacja będzie wkrótce pełna i Mcdonald’s będzie mógł wysyłać swoje reklamy do każdego człowieka, każdej kobiety, każdego konsumenta dokądkolwiek na świecie o dowolnej porze dnia. Ale globalizacja jest czymś więcej niż bitwami coca‑coli, więcej niż promocją religii hollywoodzkiej.
Udostępnij
Skopiowano
Historia gospodarcza po II wojnie światowej
Prezentacja dotycząca historii gospodarczej w latach 1945-2015
Skopiowano
Globalna polityka klimatyczna
Charakterystyka instytucji – działania ONZ Pierwsze działania w ramach międzynarodowej polityki klimatycznej podjęto dopiero w latach 80. XX wieku, chociaż społeczność międzynarodowa interesowała się tematyką ochrony środowiska już w latach wcześniejszych. W 1972 roku został powołany Program Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (United Nations Environment Programme – UNEP), który w ramach…
Skopiowano
ONZ i jego rola w tworzeniu i realizacji zasad zrównoważonego rozwoju
Geneza Celów Zrównoważonego Rozwoju Czy zastanawiałeś/zastanawiałaś się kiedykolwiek, jak zmienić świat, żeby był lepszym miejscem do życia? Na to pytanie próbowano odpowiedzieć już wiele razy, realizując rozliczne ambitne pomysły, których wdrażanie przynosiło różne efekty, czasem wręcz odmienne od zamierzonych. Tego wyzwania podjęła się także Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), w ramach…
Skopiowano
Na rzecz sprawiedliwszego świata
Dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, widzimy potrzebę rozmowy o świecie i o tym, jaki wpływ mamy w jego kształtowaniu. Co możemy robić, aby był bardziej sprawiedliwy, równy, bezpieczny? Naturalną potrzebą jest też chęć działania na rzecz zmiany na lepsze. Czujemy ją my i czują ją nasi uczniowie i uczennice. Odpowiedzmy więc na tę potrzebę i razem budujmy poczucie sprawstwa w młodych ludziach. Zapraszamy do obejrzenia webinarium, podczas którego porozmawiamy o Celach Zrównoważonego Rozwoju, omówimy dotychczasowe postępy w realizacji celów, ze szczególnym uwzględnieniem kontekstu równości płci i praw człowieka. Przedstawimy również rolę szkół u każdego oraz każdej z nas w odpowiadaniu na globalne wyzwania.
Udostępnij
Skopiowano