7.1 charakteryzuje główne zmiany kulturowe zachodzące w świecie zachodnim na przykładzie: ideologii „politycznej poprawności”, wielokulturowości, nowej definicji praw człowieka, rodziny, małżeństwa i płci; umieszcza te zmiany na tle kulturowego dziedzictwa Zachodu ujętego w myśli grecko-rzymskiej i chrześcijańskiej

Skopiowano

Materiały

Krótka historia gender

Długo obowiązujący obraz świata tworzyli biali heteronormatywni mężczyźni dla białych heteronormatywnych mężczyzn. Lęk przed utratą tej uprzywilejowanej pozycji wywołał reakcję obronną i próbę podważenia nowych ustaleń poprzez wrzucenie ich do worka „ideologii”. Tymczasem celem gender studies nie jest wyłonienie nowych grup dominujących, tylko równość.
Skopiowano

Związki jednopłciowe a wspieranie rodzin

Przeciwnicy prawa do zawierania małżeństw jednopłciowych nie bronią rodziny, której przecież nikt nie atakuje. Bronią tylko jej definicji, a paradoksalnym skutkiem jest… osłabianie rodziny. Zrozumieli to brytyjscy konserwatyści.
Skopiowano

Wielokulturowość w Europie

Targani konfliktami kulturowymi, jakie we współczesnej Europie wywołuje kryzys migracyjny, zapominamy, że nie tylko Stany Zjednoczone są tyglem kulturowym. Jest nim także Europa. I to zarówno w wyniku nie tak dawnej jeszcze polityki kolonialnej, jak i historycznego procesu kształtowania europejskich narodowości. To powinno nam uświadomić, że żyjemy w świecie, w którym przed wielokulturowością nie da się uciec. Wzmacniana przez proces globalizacji stanowi wyzwanie zarówno dla rządów, jak i społeczeństw. Zobacz, jak wygląda to we współczesnej Europie.
Skopiowano

Wielokulturowość

Zobacz w Encyklopedii PWN
Skopiowano

Poprawność polityczna

Zobacz w Encyklopedii PWN
Skopiowano

Mowa nienawiści

Moduł dotyczy mowy nienawiści, z którą na co dzień kontakt mamy w różnych przestrzeniach, w tym w placówkach edukacyjnych bądź internecie. Wyjaśnia, czym jest mowa nienawiści, jakie są jej konsekwencje oraz to, jak można jej przeciwdziałać. Wykorzystywane są historyczne przykłady mowy nienawiści, które pozwalają obrazowo zrozumieć istotę zjawiska. Jednocześnie moduł zachęca do zastanowienia się nad potencjalnym konfliktem między sprzeciwem wobec mowy nienawiści a dbaniem o wolność słowa, a także do krytycznego namysłu nad znanymi wszystkim przykładami współczesnej mowy nienawiści.
Skopiowano

NO RULES, czyli co zrobić z byczkiem Fernando

Często irytują nas ludzie, którzy podważają zasady rządzące światem. A jednak od wieków takie osoby się pojawiają i przypominają, że dobrze jest spojrzeć oczami innych na to, co uznajemy za słuszne i oczywiste. Po II wojnie światowej musimy pamiętać, do czego prowadzi bezrefleksyjne, bezwzględne posłuszeństwo.
Skopiowano

Legalizacja aborcji w USA – prawdy i mity

Amerykańskie ruchy antyaborcyjne w ostatnich dekadach z powodzeniem wpływały na kształt i język debaty o aborcji, tak jak wcześniej czynił to feminizm. Kwestia legalizacji przerywania ciąży jest doskonałym przykładem na to, że język to potężne narzędzie tworzenia świata.
Skopiowano

BLM – historia antyrasizmu na jednym obrazku

Podkreślanie znaczenia każdego życia, gdy dużo bardziej zagrożone są tylko niektóre, jest albo brakiem zrozumienia sytuacji, albo świadomym nadużyciem. Warto uważać na takie odwracanie kota ogonem.
Skopiowano

To nam się w głowach (nie) mieści

Z tym scenariuszem przeprowadzisz lekcję historii i teraźniejszości podczas której młodzi ludzie: dowiedzą się, jakie poglądy przeważają u najmłodszego pokolenia wyborców w kwestii bieżących problemów społeczno-politycznych i gospodarczych oraz jakie stanowisko oni reprezentują w sporach światopoglądowych; poznają wyniki raportów: Polityczny portret młodych Polaków 2023 oraz MŁODE GŁOWY. Otwarcie o zdrowiu psychicznym; poznają cele i zasady działania narzędzia internetowego „Latarnik wyborczy”. zrozumieją, gdzie przebiega linia podziału w poglądach oraz jakie czynniki mogą wpływać na stanowisko zajmowane w spornych kwestiach; zrozumieją, w jakim celu i w jaki sposób przeprowadza się badania statystyczne na dużych grupach ankietowanych; nauczą się korzystać z „Latarnika wyborczego”.
Skopiowano