5.12 przedstawia główne wydarzenia związane z przełomem 1989 roku w Polsce (Okrągły Stół, wybory 4 czerwca 1989 roku, wybór gen. Wojciecha Jaruzelskiego na prezydenta PRL, rząd Tadeusza Mazowieckiego); wyjaśnia pojęcie wyborów kontraktowych

Skopiowano

Materiały

Przełom 1989 roku – Jacek Staniszewski, Akademia Dobrej Edukacji

Związek zawodowy „Solidarność” liczył w latach 1980–81 10 mln członków. Władza stłumiła ten masowy ruch społeczny, wprowadzając 13 grudnia 1981 r. stan wojenny. W efekcie w latach 80. rządy w Polsce nadal sprawowała Polska Zjednoczona Partia Robotnicza z generałem Wojciechem Jaruzelskim na czele. Kraj pogłębiał się w kryzysie gospodarczym. Kryzys w Polsce i reformy wprowadzane w Związku Radzieckim przez Michaiła Gorbaczowa skłoniły rządzących do rozpoczęcia rozmów z opozycją. Rozpoczęto obrady przy Okrągłym Stole. 🔹 Jak przebiegały rozmowy między władzą a opozycją? 🔹 Co stało się 4 czerwca 1989 roku? 🔹 Co oznacza hasło „Wasz prezydent, nasz premier""?
Skopiowano

4 CZERWCA 1989 | W SAMO POŁUDNIE

Gra szła o wielką stawkę – po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej, o mandaty posłów i senatorów mogli walczyć ludzie spoza partii komunistycznej. W wyborach do Sejmu i Senatu 4 czerwca 1989 roku pod sztandarami Solidarności szło 261 kandydatów. Jak obalić jednak system w czasach bez internetu, gdy media wciąż są w rękach reżimowej władzy?
Skopiowano

Solidarność i jej wpływ na przemiany roku 1989

Po zapoznaniu się z materiałem: Przedstawisz wkład Solidarności w demontaż systemu komunistycznego nad Wisłą. Ocenisz, czy Solidarność słusznie przyjęła ugodową postawę wobec władzy. Wykażesz, że działalność Solidarności miała bezpośredni wpływ na zmiany zachodzące w innych krajach Europy Środkowo‑Wschodniej.
Skopiowano

Wybory 4 czerwca 1989 i ich konsekwencje w Polsce i na świecie

Po zapoznaniu się z materiałem: Wyjaśnisz zasady ordynacji wyborczej z 1989 r. oraz jej genezę. Przeanalizujesz przebieg wyborów z 1989 r. i przedstawisz ich wyniki. Ocenisz efekty polityczne wyborów z 1989 r.
Skopiowano

POSŁUCHAJ O HISTORII SŁYNNEGO PLAKATU W SAMO POŁUDNIE!

Szeryf z hollywoodzkiego westernu zachęca do głosowania. Takie rzeczy tylko w Polsce lat osiemdziesiątych.
Skopiowano

Lech Wałęsa – buntownik, „Bolek”, „Zadra”, prezydent

Mało która postać w najnowszej historii Polski dzieli nasze społeczeństwo tak jak Lech Wałęsa. Niektórzy patrzą na przywódcę Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” wyłącznie przez pryzmat jego agenturalnej współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa na początku lat siedemdziesiątych. Niejednokrotnie z powodu obecnych podziałów i sympatii politycznych umyka obiektywna ocena jego roli w przełomowych wydarzeniach lata 1980 r. Oskarżenia o współpracę z SB dla niektórych przysłoniły całą jego działalność opozycyjną. Niezwykle ceniony na świecie, we własnym kraju były prezydent nie cieszy się powszechnym uznaniem.
Skopiowano

Generał prezydentem | Dudek o Historii

Opowieść profesora Dudka na temat prezydentury generała Jaruzelskiego. Wykład ilustrowany archiwalnymi nagraniami i zdjęciami.
Skopiowano

Wybory czerwcowe 1989 | Dudek o Historii

Opowieść profesora Dudka na temat wyborów czerwcowych 1989. Wykład ilustrowany archiwalnymi nagraniami i zdjęciami.
Skopiowano

Okrągły Stół i tajne rozmowy w Magdalence | Dudek o Historii

Opowieść profesora Dudka na temat Okrągłego Stołu. Wykład ilustrowany archiwalnymi nagraniami i zdjęciami.
Skopiowano

O “początku nowego świata”, czyli o wyborach 4 czerwca

Karolina Lewicka w rozmowie z prof. Andrzejem Friszke w audycji "Wieczór Radia Tok FM".
Skopiowano