1.18 wyjaśnia podstawy i treść praw człowieka oraz ich związek z dziedzictwem cywilizacji zachodniej (inspiracje płynące z chrześcijaństwa oraz z nauki o prawie naturalnym sięgającej czasów grecko-rzymskich)
Udostępnij
Skopiowano
Materiały
Prawa człowieka – Amnesty International
Dowiedz się czym są prawa człowieka, poznaj ich historię i znaczenie we współczesnym świecie. Zapoznaj się z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka.
Udostępnij
Skopiowano
Prawa człowieka
Wybór fotografii wprowadzających klasę w zagadnienia dotyczące praw człowieka.
Udostępnij
Skopiowano
Prawa Człowieka
Moduł dotyczy problematyki praw człowieka – tego, jakie prawa i wolności składają się na katalog praw człowieka, komu one przysługują, jak wygląda ich ochrona i jak ich bronić, gdy są łamane. Czy prawa człowieka są uniwersalne? Czy i jak zmienia się koncepcja i podejście do praw człowieka w XXI wieku?
Skopiowano
Generacje praw człowieka
• Co to są prawa człowieka i jakie mają cechy? • Jakie prawa i wolno-
ści gwarantuje nam Konstytucja RP? • Jakie wyróżniamy kategorie
praw i wolności człowieka i do jakich generacji je zaliczamy? • Kiedy
mówimy, że prawa człowieka są naruszane? • Dlaczego prawa czło-
wieka muszą być chronione?"
Udostępnij
Skopiowano
Prawa dziecka
Każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka.
Udostępnij
Skopiowano
Międzynarodowy system ochrony praw człowieka – WOS w Pigułce #16
Kurs wykładów "WOS w Pigułce" przygotowany przez Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Europejskie UW. Łącznie składa się z 20 wykładów o różnej tematyce. Odc. 16 - Międzynarodowy system ochrony praw człowieka Wykłada dr hab. Agnieszka Bieńczyk-Missala
Udostępnij
Skopiowano
What are the universal human rights?
Podstawową ideą praw człowieka jest to, że każdy z nas, bez względu na to, kim jesteśmy i gdzie się urodziliśmy, ma prawo do tych samych podstawowych praw i wolności. Może to brzmieć dość prosto, ale staje się niewiarygodnie skomplikowane, gdy tylko ktoś spróbuje zastosować ten pomysł w praktyce. Jakie dokładnie są podstawowe prawa człowieka? Kto może je wybrać? Kto je egzekwuje i w jaki sposób? Benedetta Berti bada subtelności praw człowieka.
Udostępnij
Skopiowano
Prawa człowieka
Kurs wykładów "WOS w Pigułce" przygotowany przez Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Europejskie UW. Łącznie składa się z 20 wykładów o różnej tematyce. Odc. 15 - Prawa człowieka Wykłada dr Marcin Mrowicki - Centrum Europejskie UW
Udostępnij
Skopiowano
Prawa człowieka
prawa i wolności przysługujące każdej jednostce ludzkiej (np. prawo do życia, wolności i własności). Prawa te wynikają z przyrodzonej godności ludzkiej i są niezbywalne, istnieją niezależnie od decyzji organów władzy, które nie mogą ich nikomu nadać czy odebrać. Jednym z podstawowych zadań państwa we współczesnej demokracji jest ochrona tych praw…
Udostępnij
Skopiowano
Historia a prawa człowieka
Umożliwienie wszystkim ludziom korzystania na
równi z praw musi być priorytetem dla wszystkich.
Dlatego powinniśmy nadal łączyć siły, aby osią-
gnąć pełne poszanowanie równości praw i godności
wszystkich istot ludzkich, aby nikt w Europie nie
był pozostawiony bez ochrony swoich praw.
Udostępnij
Skopiowano